Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

  1. Anasayfa
  2. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Özellikle pandemi döneminden itibaren çok daha rağbet görmeye başlayan SGK anlaşmalı özel hastanelerde muayeneler-tahliller ve olası yatışları teminat altına alan Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarından yararlanma şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

*Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları SGK’dan çıkan farkları özel hastaneye sigortalı adına ödemektedir. Bu sebeple kişinin SGK’sının aktif olma zorunluluğu bulunmaktadır. Prim borcu olanlar ya da Yeşil Kart’lılar Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırsalar dahi yararlanamamaktadır.

*Bir diğer SGK şartı ise sigorta şirketi ile anlaşmalı bir SGK anlaşmalı özel hastane tercih edilmesi ve tercih edilen hekimin de SGK anlaşmalı olmasıdır.

*Muayenelerin beraberinde yapılacak tahlil ve tetkikler limitsiz karşılanırken bu testlerin de yine SGK tarafından ödeniyor olması, özel ya da genetik testler olmaması gerekmektedir.

*Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yeni doğan bebeklerden 80 yaşa kadar yapılabilirken birçok sigorta şirketi bu yaş sınırını 60 yaş olarak belirlemektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları da diğer sigortalar gibi aktif olduğu dönem boyunca oluşabilecek riskleri teminat altına almaktadır. Bu sebeple tanı-teşhis koyulmasa dahi sigortadan önceye dayanan rahatsızlıkların tümü teminat dışı kalmaktadır. Sigortadan önceye dayanan rahatsızlıklar için muayene-tahlil ya da yatış gibi hiçbir teminattan yararlanılamaz.

Bu sebeple özellikle genç yaşlarda bir sağlık sigortası satın alıp her yıl yenileyerek Sağlık giderlerinizi teminat altına almak çok daha yararlı olacaktır.

Üstelik aynı şirkette 3-4 yıl sigortalı kaldıktan sonra Ömür Boyu Yenileme Garantisi kazanılması durumunda sağlık sigortası şartlarının değişmeden devam edilmesi taahhüttü sigorta şirketi tarafından verilmiş olur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Gebelik Takibinde Kullanılabilir mi?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında eğer gebelik teminatı eklenmedi ise gebelik giderleri kapsam dışıdır. Ancak gebelik teminatı eklenmesi durumunda gebelikte muayeneler-tahliller-doğum ve olası yatışlar da sigorta şirketi tarafından ödenir. Gebelik öncesi yapılan sağlık sigortalarında sigorta şirketlerinin belirlediği bekleme süreleri mevcuttur. Birçok şirket bu bekleme süresini 12 ay olarak belirlemektedir. Her yıl yenileyerek devam etmeyi önerdiğimiz bu sigortalarda gebelik planlamasından 1 yıl önce gebelik teminatı da satın alarak yararlanılabilir.

Günümüzde özel hastanelerde gebelik takibi giderlerini dikkate aldığımızda; rutin gebelik giderleri dışında olası yatışların da teminat altına alındığından bu ürünler çok daha ekonomiktir.

Üstelik hastane-doktor seçiminizi yıl içerisinde değiştirebilir ya da il değiştirme durumunda Türkiye genelinde diğer anlaşmalı hastanelerde yararlanmaya devam edilebilmektedir.

Sağlık Sigortası Satın aldıktan sonra Vergi Avantajı Nedir?

Bireysel ya da ailece yapılan sağlık sigortalarında Sigorta Ettiren olarak adlandırdığımız kişi gelir vergisi indiriminden faydanabilmektedir ve bu yasal hakkıdır.

İşçiler, İşletme sahipleri, Esnaflar, Serbest Meslek Üyeleri, Memurlar ve aile içi üyeler vergi indiriminden yararlanabilir.

Güncel olarak %15 ile %40 arasında belirlenen gelir vergisi dilimlerine göre ilgili ayda girilen dilime göre vergi indirimi uygulanmaktadır.

Ödeme şekline bakılmaksızın poliçe primi 12 aylık olarak belirlendiğinden poliçenin aktif olduğu ay boyunca (iptal edilmezse 12 ay) vergi indirimi ay ay uygulanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi alabilmek için her ay sağlık sigortasına ödenen prim tutarının;

*Aylık brüt gelirinizin %15’ini geçmemesi

*Asgari ücreti aşmaması gerekmektedir.

Aynı zamanda Sigorta Ettiren kişi ile ödeme yapılan kredi kartı sahibinin aynı kişi olması gerekmektedir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bize bu numaradan ulaşabilirsiniz.

0312 466 72 75